Jak alkoholik manipuluje żoną – Sposoby radzenia sobie z jego zachowaniem

Alkohol to bardzo silne uzależnienie, które niszczy osoby uzależnione, ale także ich rodzinę. Żony alkoholików często zmagają się z widoczną manipulacją swoich mężów spożywających zbyt dużą ilość trunków. Manipulacja polega na wywieraniu wpływa na drugą osobę, w taki sposób, aby zachowywała się tak jak chce manipulator. To między innymi wzbudzanie danych emocji lub kształtowanie konkretnych przekonań

Jak alkoholik manipuluje żoną – najczęstsze zachowania

Uzależniony mężczyzna, starając się manipulować swoją partnerką korzysta z różnych technik. Jak alkoholik manipuluje żoną? Znanych jest kilka metod, po które notorycznie sięgają osoby uzależnione, a zalicza się do nich:

Zaprzeczanie i minimalizowanie

Alkoholik zaprzecza faktu, że w ogóle sięga po alkohol. Nie widzi żadnego problemu i stara się wmówić żonie, że go nie ma. Zaprzecza również konsekwencjom swojego picia. Ponadto często umniejsza ilość wypitego trunku, tłumacząc się, że przecież wypił tylko jedno piwo i jest to w zupełności normalne. Osoba uzależniona minimalizuje też konsekwencje, które są wynikiem nadużywania napojów wyskokowych. Na przykład jeśli pokłócił się z kimś z rodziny, wdał w bijatykę, tłumaczy takie zachowania jedynie małą sprzeczką. Pojawia się też inne nazewnictwo trunków, czyli używa zwrotów typu: kieliszeczek, piweczko itp.

Obwinianie innych osób i odwracanie uwagi

Mężczyzna często obwinia najbliższe osoby ze swojego otoczenia za to, że zaczął pić, czy też w danym momencie sięgnął po alkohol. A więc tłumaczy spożywanie trunków np. ciężkim dniem w pracy przez szefa, kłótnią z przyjacielem czy też sprzeczką z samą żoną. Winą za swoje picie może też obarczać kolegów, którzy go namówili do sięgnięcia po kieliszek itp. Uzależniony odwraca też uwagę żony od swojego picia, na przykład wskazując na inne osoby, które według niego mogą mieć problem z piciem. Może być to na przykład bliski sąsiad.

Racjonalizacja i intelektualizacja

Mężczyzna często wymyśla racjonalne powody swojego picia trunków, jak np. jestem koneserem wina, lubię smak piwa. Piję, bo chce się zrelaksować, miałem trudny dzień, długo pracowałem, piję, bo inni też pili itp. Warto pamiętać, że uzależniony najpierw sięga po alkohol, a później szuka usprawiedliwienia swojego zachowania. Osoba uzależniona poszukuje także dowodów naukowych dotyczących pozytywnych stron picia alkoholu. Podaje swojej żonie różne argumenty np. wino poprawia jakość snu, piwo jest dobre na nerki.

Życie marzeniami

Alkoholik nie rozumie w jak trudnej sytuacji się znalazł. Pomimo rozpadu rodziny i problemów finansowych, uważa, że wszystko mu się ułoży. Nieustannie przyrzeka żonie, że przestanie pić, znajdzie prace i wszystko powróci do normalności. Oczywiście, nic sie nie zmienia z dnia na dzień.

Jak alkoholik manipuluje żoną – jak rozpoznać manipulacje?

Żona może bardzo łatwo rozpoznać manipulacje alkoholika. Uzależniony zawsze jest w stanie odnaleźć usprawiedliwienie dla swojego picia. Przyczyn może być bez liku i to oczywiście zawsze one odpowiadają za jego sięganie po piwo czy wódkę. Pomimo tego, że małżonka wyczuje charakterystyczną, silną woń alkoholu, to dalej będzie on szedł w zaparte, że nie wypił ani grama trunku. Warto dodać, że mężczyzna nie robi tego świadomie, natomiast sam wierzy, że tak rzeczywiście jest. W trakcie rozmowy z żoną często jej przerywa, zmienia temat, a nawet krzyczy. Ma to na celu szybkie zakończenie rozmowy. Korzysta z trudnych argumentów, rani bliską osobę. Oczywiście, jeśli coś chce np. pieniędzy, zawsze jest miły i uprzejmy. Żona musi pamiętać o tym, że po alkoholu osoba uzależniona może być wspaniała. Przynosi kwiaty, zajmuje się dziećmi, kupuje prezenty. Oczywiście, jest to tylko chwilowe i ma na celu jedynie wyciszenie negatywnych emocji. Jeżeli takie zachowanie nie przyniesie alkoholikowi pożądanych efektów, wówczas sięga po szantaż emocjonalny.

Jak uwolnić się z manipulacji?

Żona musi pamiętać o tym, aby nie nabrać się na słowa męża i przeciwstawić się jego działaniom. Dobrze, jeśli zwróci się o pomoc do psychologa. Specjalista udzieli jej cennych porad i powie, z jakich technik korzysta mąż do jej manipulacji. Co ważna, w kraju działają pewne fundacje oferujące pomoc za darmo. Dzięki regularnym spotkaniom kobieta może powalczyć o swoje szczęście i lepiej zrozumieć to, w jakiej sytuacji się znalazła. Ważne jest też odnowienie relacji z rodziną i przyjaciółmi, którzy chętnie jej pomogą.

Podsumowanie

Bardzo łatwo można poddać się manipulacji ze strony osoby uzależnionej. Jest to związane przede wszystkim z uczuciami kobiety do męża. Wiele z nich decyduje się na rozstanie z taką osobą. To dobre rozwiązanie, zarówno dla żony, jak i dzieci. Alkohol wyniszcza życie alkoholika i jego rodziny. Jest w stanie odebrać wszystko i zniszczyć relacje z najbliższymi. Jedynym ratunkiem jest rozpoczęcie jak najszybszego leczenia w  specjalnym ośrodku.