Pestki dyni właściwości – czy pestki dyni rzeczywiście są zdrowe?

Szukasz zdrowej alternatywy dla tradycyjnych przekąsek? Z całą pewnością polecić można pestki dyni. Są one bowiem nie tylko bardzo smaczne, ale i zdrowe – pestki dyni właściwości mają bowiem bardzo korzystne dla naszego organizmu.

Pestki dyni korzystnie wpływają na serce i układ krążenia

Pestki dyni zawierają bardzo bogate ilości kwasów omega-3 oraz fitosteroli. Sprawia to, że w bardzo korzystny sposób wpływają na poziom cholesterolu we krwi, oraz zapobiegają występowaniu chorób takich, jak miażdżyca. Ich regularne spożywanie pozwala też obniżyć ryzyko nadciśnienia, a nawet zawału serca.

Pestki dyni są naturalnym sposobem na robaki

Warto też podkreślić, że właściwości pestek dyni sprawiają, że konsumując je pomagasz swojemu organizmowi pozbyć się z przewodu pokarmowego pasożytniczych robaków. Dotyczy ro zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Dzięki zawartości kukurbitacyny, pestki dyni podrażniają układ nerwowy pasożytów, co w konsekwencji prowadzi do usunięcia ich z przewodu pokarmowego.

Pestki dyni mają korzystne działanie antyoksydacyjne

Bardzo ważne jest, by wiedzieć, iż pestki dyni cechują się bardzo wyraźnym działaniem antyoksydacyjnym, czyli przeciwutleniającym. Wspomagają one zatem organizm i przeciwdziałają procesom starzenia się. Co warto podkreślić, antyoksydacja jest także niezwykle ważna w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Pestki dyni są bogatym źródłem składników odżywczych

Właściwości pestek dyni są tak korzystne między innymi dlatego, iż są one bogatym źródłem składników odżywczych. Mowa tu przede wszystkim o cynku, ale nie tylko. Znaleźć w nich można również bogate ilości wielu różnych witamin, między innymi witaminy E oraz C. Ponadto stanowią bogate źródło magnezu, żelaza, oraz wapnia.

Co jeszcze warto wiedzieć o pestkach dyni?

Pestki dyni świetnie sprawdzają się nie tylko jako produkty spożywcze. Dzięki swoim właściwościom będą bowiem idealnym składnikiem domowej roboty peelingu do ciała – zwłaszcza, jeśli chodzi o twarz. Zawierają one bowiem bardzo dużą ilość witamin które wspierają utrzymanie odpowiedniej kondycji skóry. Przygotowanie własnej roboty peelingu nie jest zajęciem trudnym, dlatego warto robić to jak najczęściej.

Ponadto dobrze wiedzieć, że choć pestki dyni są niewątpliwie bardzo zdrowe, z ich konsumpcją również nie należy przesadzać. Zawierają one pokaźne ilości błonnika – i choć jest to oczywiście wiadomość dobra, to spożywane w nadmiarze mogą one prowadzić do dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym również do bólu brzucha.