Suplementacja witaminy D – czy warto brać ją także latem?

Witamina D, czyli inaczej witamina słońca jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wpływa na wiele funkcji życiowych. Największe ilości można zaczerpnąć, przebywając na słońcu, jednak z racji tego, że Polska leży w klimacie umiarkowanym, to tego słońca nie jest dostatecznie dużo. Zatem konieczna jest suplementacja witaminy D. W jaki sposób ją przyjmować i czy niezbędna jest suplementacja także latem?

Witamina D – dlaczego jest tak ważna dla organizmu?

Działanie witaminy D jest wszechstronne, ale przede wszystkim niedobory jej wpływają negatywnie na cały układ odpornościowy. Dzięki witaminie D organizm prawidłowo przyswaja wapń i fosfor, które odpowiadają za mineralizację kości, a tym samym zapobiegają krzywicy w przypadku dzieci i osteoporozie u dorosłych. Wpływa ona korzystnie na:

  • wątrobę,
  • nerki,
  • mięśnie,
  • układ nerwowy.

Niedobory mogą wywołać cukrzycę, ale też choroby układu sercowo-naczyniowego, a także choroby autoimmunologiczne. Badania wskazują, że niedobory witaminy D mogą bezpośrednio wpływać na zaburzenia psychiczne, a tym samym wywoływać depresję czy demencję.

Jak suplementować witaminę D?

Witaminę D powinno się przyjmować w każdym wieku i o każdej porze roku, nawet jeśli w lecie często przebywasz na słońcu. W suplementacji witaminy D najważniejsza jest regularność, a więc należy przyjmować ją codziennie i o stałej porze, a najlepiej z samego rana zaraz po śniadaniu. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego ważne jest, by pokarmy spożyte bezpośrednio przed jej przyjęciem zawierały zdrowe tłuszcze. Można też popić witaminę mlekiem. Nie zaleca się suplementacji wieczorem przed zaśnięciem, a efekty w zależności od stanu organizmu mogą być zauważone po około 3 miesiącach.

W jakiej postaci przyjmować witaminę D?

Witamina D dostępna jest w tabletkach, kapsułkach, a także w kroplach, ale najważniejsze jest, by przyjmować odpowiednią dawkę. Zalecana suplementacja witaminy D dla osób dorosłych wynosi 2000 j.m, natomiast w przypadku osób otyłych dawkę tę należy podwoić. Jeśli ktoś cierpi na duże niedobory, to wówczas lekarz może zalecić jeszcze większą suplementację, która może oscylować nawet w dawce 10000 j.m. Osoby starsze powinny przyjmować większe ilości witaminy D niż osoby młode, a w okresie letnim, jeśli przebywa się przynajmniej 15 minut na słońcu, to można zmniejszyć suplementację do 800 j.m. Jeśli chodzi o dzieci, to do pierwszego roku życia zaleca się 400 j.m, a od pierwszego do osiemnastego roku maksymalnie 1000 j.m. Ważne jest, by stosować się do zaleceń producenta i nie przekraczać dopuszczalnych dawek, chyba że lekarz zalecił inaczej.