Czy można nie zauważyć że pękła prezerwatywa? – Co zrobić w takiej sytuacji?

Korzystanie z prezerwatyw może skutecznie zapobiegać groźnym zakażeniom przenoszonym drogą płciową. Stanowi też dobrą ochronę przed niechcianą ciążą. Zdarza się jednak, że dochodzi do pęknięcia prezerwatywy. Używanie kondomów nie zapewnia nam całkowitej ochrony, gdyż czasem w trakcie współżycia pękają albo zsuwają się. Po czym poznać uszkodzoną prezerwatywę i co zrobić w takiej sytuacji?

Czy można nie zauważyć, że pękła prezerwatywa?

Mężczyzna najczęściej odczuje to, że do szło do uszkodzenia prezerwatywy podczas stosunku. Jest to związane z tym, że w trakcie współżycia zacznie on odczuwać całkowicie inne doznania. Tak samo w przypadku partnerki. Ona także może zauważyć, że kondom pękł, o czym powinna jak najszybciej poinformować swojego partnera. Jeżeli tak się stanie, powinno się przerwać stosunek i sprawdzić stan prezerwatywy. Pękniecie można zauważyć, ale także poczuć. Warto podczas seksu co jakiś czas sprawdzać, czy kondom jest na swoim miejscu, nie zsunął się i nie ma na nim dziur. Najlepiej robić to np. przy zmianie pozycji. Należy także sprawdzać prezerwatywę od razu po wyjęciu z opakowania. Zdarza się, że przez jej nieprawidłowe przechowywanie, doszło do jej uszkodzenia. Pęknięcie prezerwatywy najczęściej zauważa mężczyzna, rzadziej kobieta. Czasem jednak zdarza się, że partner dopiero po zakończeniu miłosnego aktu zauważa, że na prezerwatywa przecieka, pękła czy ma dziury.

Czy można nie zauważyć, że pękła prezerwatywa? Czy pęknięcie jest od razu widoczne?

Czy można nie zauważyć, że pękła prezerwatywa? Pęknięcie prezerwatywy jest zazwyczaj bardzo widoczne. Przestaje ona przylegać do penisa i go otulać. Staje się wówczas często “płachtą”, nie uciska prącia, a więc mężczyzna nie czuje jej na sobie. Oczywiście, można zweryfikować stan prezerwatywy. Wystarczy ją wypełnić wodą. W ten sposób sprawdzimy, czy nie ma ona, niewidocznych na pierwszy rzut oka dziurek, które mogłyby zmniejszyć jej skuteczność.

Co zrobić gdy pęknie prezerwatywa?

Oczywiście, trzeba jak najszybciej przerwać zbliżenie. Najlepiej oddać mocz, dzięki czemu można zmniejszyć ilość nasienia nagromadzonego w obszarze cewki moczowej. Nie należy jednak przemywać wnętrza pochwy żadnymi środkami dezynfekującymi. Jeżeli nie korzysta się z innych metod antykoncepcji, wówczas zaleca się użycie tak zwanej tabletki po. W rzadkim przypadkach, fragmenty pękniętej prezerwatywy mogą pozostać w pochwie czy odbycie. W tym wypadku należy udać się do ginekologa.

Dlaczego prezerwatywa pękła?

Kondom może pęknąć z wielu różnych przyczyn. Niekiedy jest on po prostu zbyt stary, czy też przechowywany w zły sposób. Nie wszystkie sklepy dbają o to, aby zapewnić swoim produktom optymalne warunki przechowywania. Lateksowi szkodzą pewne czynniki takie jak np. działanie promieni słonecznych, wysoka temperatura. Oprócz tego, że dojść do jej uszkodzenia przez noszenie w portfelu, długi ucisk czy też zbyt suchą pochwę partnerki. Ponadto zdarza się, że mężczyzna nieumiejętnie dobrał rozmiar prezerwatywy do swojego penisa. Za mały kondom może niespodziewanie pęknąć podczas stosunku seksualnego.

Jak zapobiegać pęknięciu prezerwatywy?

Istnieją pewne sposoby na zapobieganie pękaniu prezerwatyw. Można do nich zaliczyć:

  • korzystanie jedynie z lubrykantów na bazie wody do nawilżania pochwy,
  • stosowanie nawilżenia przy stosunkach analnych,
  • unikanie gwałtownych ruchów frykcyjnych,
  • nakładanie prezerwatyw rękami, uważając na biżuterię i paznokcie,
  • zakładanie kondoma tylko na członka w pełnym wzwodzie.

Warto sięgać jedynie po prezerwatywy z odpowiednim atestem. Kondomy powinno się kupować w aptekach albo drogeriach.