Czy to ciąża? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Jeśli nie możesz się doczekać pozytywnego lub negatywnego wyniku ciąży, wykonanie wczesnego testu może szybko potwierdzić Twoje nadzieje lub złagodzić Twoje zmartwienia. Jednak nawet jeśli jesteś w ciąży, czasami test może dać wynik negatywny. Zwłaszcza jeśli jest wykonany w nieodpowiednim czasie. Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Podpowiadamy!

Jak działa test ciążowy?

Podejrzenie ciąży można potwierdzić lub wykluczyć wykonując badanie krwi, lub test apteczny z moczu. Obydwa wykrywają obecność w organizmie kobiety hormonu hCG (poziom gandotropiny kosmówkowej). Jest on wytwarzany przez łożysko mniej więcej od 10. dnia po zapłodnieniu  komórki jajowej. Innymi słowy, hormon ten występuje tylko u kobiet w ciąży.

W przypadku testu ciążowego łatwo dostępnego w aptece, do kupienia bez recepty należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu lub dołączoną ulotką. Wykonanie testu jest bardzo proste. Wynik uzyskuje się w ciągu kilku minut.

Jak sprawdzić wyniki testu ciążowego?

Prezentacja wyników uzależniona jest od marki i modelu testu, co wzmacnia potrzebę zapoznania się z ulotką. Najczęściej pojawiają się „paski”, które mogą mieć różne kolory lub nawet wskazywać na „tak” lub „nie”.

Na przykład podkreślone na teście jedno pasmo (niezależnie od koloru) oznacza wynik negatywny, brak ciąży lub niewykrywalne stężenie hCG. Z kolei zaznaczone dwa prążki (niezależnie od koloru i intensywności) mogą oznaczać wynik pozytywny, wskazujący na ciążę.

Od kiedy można wykonać test ciążowy po seksie bez zabezpieczenia?

Chociaż możesz chcieć jak najszybciej wykonać test ciążowy, najlepiej poczekać mniej więcej tydzień po spóźnieniu się okresu. Wtedy uzyskasz dokładniejszy wynik. Jeśli nie chcesz czekać spodziewanej miesiączki, wykonaj test co najmniej jeden do dwóch tygodni po stosunku płciowym.

Ten czas oczekiwania jest ważny, ponieważ organizm musi wytworzyć wystarczający poziom hormonu hCG do wykrycia za pomocą testu ciążowego. W większości przypadków możliwe jest stwierdzenie jego obecności po 7–12 dniach od udanej implantacji komórki jajowej.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, o jakiej porze dnia? Rano czy wieczorem? Aby uzyskać dokładny wynik, większość ekspertów sugeruje wykonanie testu ciążowego rano. Dlaczego? Pierwszy poranny mocz ma najwyższe stężenie hCG.

Kiedy jest za wcześnie na wykonanie testu ciążowego?

Wykonanie testu ciążowego przed ósmym dniem po owulacji może dać fałszywie ujemny wynik. Dzieje się tak dlatego, że zapłodnione komórki jajowe nie zaczynają wytwarzać hormonu ciążowego (hCG) do czasu zakończenia zagnieżdżania zarodka.

W około 85% przypadków implantacja następuje 8–10 dni po owulacji. Wówczas poziom hCG zacznie się podwajać co 48 godzin. W tym momencie testy ciążowe będą w stanie lepiej zmierzyć stężenie hormonu.

Jeśli uzyskasz wynik negatywny, ale nadal uważasz, że możesz być w ciąży, powtórz test kilka dni później, udaj się na badanie krwi lub na wizytę u ginekologa.