Nagość w saunach – dlaczego powinno się stosować do tej zasady?

Seans w saunie to uwielbiany przez wielu sposób na regenerację, zwłaszcza zimą. Rozgrzewa organizm, odpręża, relaksuje, a także wpływ korzystnie na pozbywanie się toksyn z organizmu. Jednak korzystanie z sauny to tak naprawdę cały rytuał, który wymaga odpowiednich kroków i zasad, aby dał nam jak największe korzyści. Błędem jest wchodzenie do sauny w stroju kąpielowym, biżuterii czy zegarkach i innych akcesoriach.  Chociaż nagość w saunach budzi wiele skrępowanie, to nie ma tak naprawdę do tego powodów. Dlaczego przebywanie w saunie nago jest ważne? Sprawdź ten artykuł!

Dlaczego powinno się przebywać w saunie nago?

Tak naprawdę w saunie nie trzeba przebywać całkowicie nago, w saunach suchych dozwolone jest korzystanie z ręcznika lub pareo, które okryje ciało i wrażliwe dla nas miejsca. Natomiast ubranie stroju kąpielowego, okularów, metolowych elementów czy biżuterii już ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo saunowania. Biżuteria i metal, nagrzewa się co może spowodować podrażnienie i poparzenie skóry. Stroje kąpielowe są wykonywane często z syntetycznych lub sztucznych materiałów, które przy tak dużej temperaturze mogą uwalniać niezdrowe dla organizmu związki i tak jak metal powodować poparzenie skóry.  Te toksyczne związki również mogą wchłaniać się w skórę i powodować jej podrażnienia lub nawet reakcje alergiczne. Oprócz tego sauna często jest elementem kompleksu basenowego. Wejście w mokrym od chloru stroju do sauny spowoduje, że chlor będzie parować z ubrań. Wdychanie takiego powietrze może podrażnić układ oddechowy nasz i innych uczestników. W odwrotnej sytuacji, jeśli po saunie wejdziemy do basenu to toksyny, które wypociło ciało, dostaną się do wody, w której pływają inne osoby. Nagość w saunie ma więc szereg korzyści dla nas jak i również innych osób, które z nami tam przebywają.

Często sauny w swoim regulaminie zawierają wzmiankę, a nie korzystaniu w nich w strojach kąpielowych i jest to przestrzegane przez osoby pilnujące porządku na saunie. Dobrym rozwiązaniem jeśli osoba wstydzi się nagości, jest skorzystanie z okrycia ciała ręcznikiem, dzięki temu będzie się mniej krępować. Warto jednak pamiętać, że może być to trudniejsze w saunie parowej. Tam wilgotność jest zbyt wysoka, aby ręcznik pozostał suchy i często jest informacja, aby wejść tam całkowicie nago. Dzięki parze tak naprawdę ciężko jest w saunie parowej coś zobaczyć, więc ewentualną nagość ciała raczej nie będzie widoczna. Osoby, które preferują mieć ciało okryte w jakimkolwiek stopniu mogą korzystać w sauny suchej w ręczniku. Alternatywą mogą być także specjalne stroje saunowe wykonane z ręcznikowego materiału. Oryginalnie powinno się także okrywać głowę specjalną czapką, aby uchronić ją przed nadmiernym przegrzaniem.

Rytuał korzystania z sauny

Jak więc powinien wyglądać rytuał korzystania z sauny? Przed wejściem do sauny powinno się umyć ciało pod prysznicem. Jeśli two twoje pierwsze wejście do sauny to nie siadaj od razu na samej górze, skorzystaj z najniższych stopni, gdzie jest “chłodniej” dzięki czemu przyzwyczaisz organizm. W saunie powinniśmy zachować ciszę, ze względu na szacunek do innych osób. Sauna to miejsce wyciszenia i relaksu. Jeśli w jakimkolwiek momencie poczujesz się źle, to wyjdź natychmiast. Po wyjściu z sauny skorzystaj z chłodnego prysznica. Łączny czas spędzony w saunie nie powinien być dłuższy niż 15 minut, a to rozłożone na kilka seansy po kilka minut.  To zahartuje ciało i wzmocni zdrowotne korzyści sauny. Warto także uzupełnić płyny i napić się szklanki wody. Przy korzystaniu z sauny parowej warto również przemyć miejsce, na którym zamierzamy usiąść.