Empatia co to jest? Dowiedz się, czy jesteś osobą empatyczną

Empatia jest jednym z najbardziej interesujących uczuć/ zdolności człowieka, ponieważ poza umiejętnością postawienia się na miejscu drugiej osoby, ma ona związek z umiejętnością czytania, rozumienia i szanowania drugiej osoby. Oto najważniejsze informacje dotyczące tematu: empatia co to jest i jakie cechy mają osoby empatyczne.

Co to empatia?

Słowo empatia, pochodzi od greckiego empátheia i oznacza w dosłownym tłumaczeniu “pasję”. Najprostszym sposobem na wytłumaczenie co to empatia jest zadanie sobie pytania, czy kiedykolwiek czułeś/ czułaś się niezrozumiany/ niezrozumiana przez inne osoby przechodząc przez trudny moment w życiu? Prawdopodobnie towarzyszącym w tamtej chwili uczuciem był brak empatii ze strony innych.

Tak więc odpowiadając na pytanie, co to jest empatia, jest to zdolność rozumienia, a nawet odczuwania uczuć innych. Może się zdarzyć, że Twój punkt widzenia będzie różnić się od punktu widzenia drugiej osoby, ale jeśli jesteś w stanie zrozumieć i uszanować drugą osobę, jesteś osobą empatyczną.

Charakterystyka osoby empatycznej

Chcesz wiedzieć, czy jesteś osobą empatyczną? Przedstawiamy szereg cech, które są bardzo powszechne u osób o wysokim poziomie empatii:

1. Wrażliwość

Empatyczni ludzie są dobrzy w analizowaniu nastrojów innych, wyczuwaniu tego, jak się czują i często oferują swoją pomoc i chęć nawiązania rozmowy, aby wesprzeć drugą osobę emocjonalnie.

2. Aktywne słuchanie

Empatyczni ludzie są dobrzy w uważnym słuchaniu tego, co inni mają do powiedzenia i ważne jest, aby pamiętać, że słuchają, aby zrozumieć, a nie, aby tylko wyrazić własne zdanie, czy opinię.

3. Z tego typu osobami łatwo rozmawia się o swoich problemach

Zwykle udajemy się do osób empatycznych, kiedy przechodzimy przez ciężkie chwile, ponieważ tego typu osoby nie będą Cię obwiniać za błąd, czy krytykować.

4. Osoba empatyczna jest troskliwa

Osoby empatyczne troszczą się o innych i dlatego szukają sposobów, aby pomóc tak bardzo, jak tylko mogą w uczciwy sposób. Takie osoby na przykład stale zastanawiają się, jak radzi sobie ukochana osoba i nawiązują regularną rozmowę, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

5. Osoba empatyczna jest pełna szacunku i tolerancyjna

Jak wspomnieliśmy powyżej, nawet jeśli empatyczna osoba nie popiera w 100% Twoich pomysłów, czy zdania, będzie Cię szanować przez cały bez względu na to i da Ci wrażenie, że Twoje emocje są ważne i zasługujesz na wysłuchanie.

6. Osoba empatyczna uważa na to co mówi

Aby uniknąć mówienia rzeczy, lub poruszania tematów, które są bolesne i mogą wywołać smutek u drugiej osoby.